Červenec 2008

Studny

28. července 2008 v 10:19 | La Rosse |  Kde se skrývají víly
Studny představují životní sílu a vždy je v nich ukryt nějaký duch. Jsou zároveň vchody do světa duchů, kam mohou lidé zajít pohovořit si s vílami či duchy, věštit nebo přinést oběti. V mnoha studnách se po vykopání našla spousta darů v podobě ozdobných brožích, keramiky, bronzových šperků a podobně.
Vodní víly mají schopnost uzdravovat a lidé v Británii je do dnes žádají o pomoc prostřednictvím obětin v podobě mincí, které házejí do studny. Jedna studna poblíž Penrhosu ve Walesu prý dokázala léčit rakovinu. Pacient se musel omýt ve vodě, proklít svou chorobu a hodit do studny špendlík. Některé stromy, nazývané hadrové stromy, které rostou u posvátných studní, mívají na větvích kousky hadříků, jejichž prostřednictvím lidé žádají duchy o požehnání a uzdravení.
V Anglii v Derbyshiru, se stále uchovává zavedený zvyk, kdy se studny zdobí studny obrázky vytvořenými z květin. Původně je lidé vyráběli, aby uctili duchy studny, ale nyní se tyto tradice dějí pod patronátem místní církve a obrázky mají převážně biblický charakter. Studny, které kdysi bývaly svatyněmi duchů léčivých vod, byly znovu zasvěceny a to křesťanským svatým s podobnými jmény, například Anna (Anu) nebo Helena (Elen). Téměř v každém Anglickém městě najdete studnu zasvěcenou nějaké světici, přičemž tato studna bývala kdysi určena k uctění léčivého ducha. Studny víl jsou v Anglii, Irsku a Norsku mnohem běžnější než kdekoli jinde.
Vodní duchové bývají často popisováni jako krásné ženy, třebaže lze nalézt také mnoho záznamu o strážcích, kteří na sebe brali podobu lososů, hadů nebo žab. Největší z nich se říká Temný bůh.
Ve Skotsku strážila jednu studnu poblíž vrcholu Ben Cruachan takzvaná Modrá stařena - Cailleach Bheur, protože studna měla sklony přetékat. Čarodějka musela přes studnu při každém západu slunce položit prkno a při každém východu slunce jej zase odstranit, aby zabránila přetečení studny. Jednoho večera byla tak unavená, že usnula a voda přetekla, zaplavila údolí a utonulo v ní mnoho lidí a zvěře. Tak vzniklo jezero Loch Awe. V Německu můžete najít říši víly Frau Holda, když dosáhnete dna studny.

Krb

27. července 2008 v 18:52 | La Rosse |  Kde se skrývají víly
Existuje spousta duchů,kteří jsou nějakým způsobem spojeni s krbem, a ti často vcházejí do domu komínem nebo kouřovým průduchem. Jedním z takových duchů je italský domácí šotek Attilio, který se podobně jako jeho velšský bratranec Bwciod rád nahřívá u ohně. Oba dva dokáže rozzlobit, když se je lidé snaží vyhnat tím, že sypou do ohně popel nebo dávají ke krbu kus železa. Italští Folleti žijí také v krbu a mnoho jiných domácích duchů lehává před krbem a krbové kameny jim slouží jao vchod. V Itálii na svátek Zjevení Páně děti věší punčochy pro vílu Befanu, která se objevuje v podobě mrzuté staré ženštiny a která je má naplnit dárky. Ta byla kdysi božstvem osudu. V Německu je krb spojován s Perchtou, kdysi bohyní domácího krbu, domova a manželství.
V minulosti byl krb ústředním místem domu, protože u něj bylo teplo a jídlo. Bylo to místo ohně, který symbolizoval opak mrazu a představoval rozdí mez mrazem a přežitím, jídlem a hladověním. A jako takový byl posvátný a stal se zdrojem mnoha zvyků. Oheň se musel udržovat, neboť znázorňoval živoucí duši domova, a zhasínal se jen v určtých obdobích roku a pak se opět zapaloval posvátným plamenem.
Protože kouř stoupal k nebi, byl poselstvím pro bohy, zatímco pod krbovými kameny ležel spodní svět. Také proto byl krb domácí kosmickou osou skrze kterou mohli duchové i bohové vstoupit do domu a šamanská duše mohla uniknout ven; proto i Santa Claus v anglosaské tradici vstupuje do domu komínem.

Otázky a odpovědi

24. července 2008 v 14:12 | Mona Lisa
Ahoooooooj !!!!!!!!
Takže se chci omluvit , že jsem tu celkem dlouhou dobu nebyla a na nic neodpovídala a nepsala .... a Proč ??? Byla jsem na prázdninách a bohužel bez internetu Upřímně můžu říct , že to byla trochu zkouška jestli to vůbec vydržim .... Vydržela , ale s velikánskym absťááákem.

No ale tohle stranou .... co chci vlastně říct je , že se pokusím všem odpovědět a všechno okomentovat !!!!

Pokud někdo z vás se chce ještě na něco specielně zeptat , napište mi to sem do komentářů!!!!

Všem chci moc poděkovat za účast na komentářích a , že sem chodíte i pravidelně :-)


Mosty

17. července 2008 v 18:44 | La Rosse |  Kde se skrývají víly
Most není ani země ani voda, a proto má v sobě magii hraničních míst; kletbu prolomenou na mostě odplaví voda. Mosty navštěvují nejrůznější druhy víl. Když je poutník zdvořilý, víly mu požehnají. Pokud je ale drzý, víly jej hodí do řeky, aby se naučil lepším způsobům.
Na Isle of Man v Británii je most zvaný Ballona Bridge (Kouzelný most), po kterém nikdo z místních nepřejde, aniž by pozdravil malý kouzelný národ, který žije pod mostem.
Ve Švédsku navštěvují mosty, když se chtějí setkat s vodními vílami, které nazývají Naecken, a požádat je, aby jim propůjčily nadání k hudbě. Pod most se po tři po sobě jdoucí čtvrteční noci zavěsí housle. Poslední noc tam člověk najde dvoje housle a musí si vybrat ty svoje. Pokud se mu to podaří, stane se velkým a slavným hudebníkem, ale když si vybere housle od Naecken, vodní víly mu vezmou duši.
Mosty mohou být nebezpečná místa, protože jsou také územím trolů, kteří pod nimi číhají, napadají zvířata a po lidech házejí kameny.

Sekty

17. července 2008 v 18:26 | La Rosse |  Nezařazené
Dlouhou dobu se považovalo za uncool chodit do kostela a modlit se. Ale v posledních letech získalo náboženství mnohem větší pochopení u mladých lidí, než tomu bylo kdy dřív - a to i díky charismatické osobnosti zemřelého papeže Jana Pavla II. Bohužel to platí i pro nebezpečné věřící společnosti, kterým se říká sekty. Žádný div, že se lidé nechají zlákat - podle jejich tvrzení bychom v sektách měli být šťastní a žít v míru až do smrti. Ale místo toho jsme neustále zahlcováni hororovými zprávami. Lidé páchají sebevraždy po celém světě, protože nějak pokřiveně věří tomu, že tím buď napraví tento svět nebo odejdou do mnohem lepšího. Matky nechávají zemřít svoje děti, protože je proti jejich víře nechat je ošetřit u ,,bezbožného" lékaře. Jak moc nemocný a šílený ten náš svět je?
Co je na sektách vlastně nebezpečného?
Je spoustu lidí, kteří obětovali všechno, aby mohli následovat svého guru. Když se lidé dostanou do takové skupiny, začnou se dít věci, které až do teď považovali za nemožné: izolace, útisk, vymývání mozků. Člověk je najednou ochoten žít život, který mu předepíše někdo úplně cizí. V extrémních případech to vede až k sexuálním zneužíváním, lidským obětem a hromadným sebevraždám.
Proč je odchod ze sekty tak těžký?
Problémem není, že by byl člověk násilně vězněn nebo že by si musel svoji svobodu vykoupit, problémem je vlastní vůle toho člověka, která byla deformována tím, že byla systematicky ničena jeho sebedůvěra a krok za krokem se manipulovalo s jeho myslí. Je to proces, který se táhl i několik měsíců. Člověk je do tohovtahován čím dál více, jako by se ocitl v jakémsi víru. Což samozřejmě vede k tomu, že člověk přehlíží všechny varovné signály, protože se v té skupině cítí jako doma a život ve ,,starém světě" je mu už natolik vzdálený, že si ho ani nedovede představit.
Jaké sekty vlastně existují?
Je spousta různých ,,poskytovatelů v oboru tréninku osobních vlastností" (tak si většinou říkají). Slibují vesměs štěstí a úspěch. Obevuje se také spousta neseriózních nabídek ezoterického druhu. Většinou nabízejí osvícení ducha. Pokud má člověk z nějaké společnosti lidí špatný pocit, může se obrátit na Odbor církví Ministerstva kultury (www.mkcr.cz), nebo na Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů (www.sekty.cz). Tam může získat základní údaje o jednotlivých sektách a sdruženích a dozvědět se tak, na kolik jsou nebezpečná. Pokud ale nechceš komunikovat se státními orgány, tak se alespoň obrať na někoho ve svém okolí, kterému naprosto věříš a který s tou organizací nemá nic společného. Zvenku bude objektivnější a bude moci lépe posoudit, jestli se třeba nějak měníš. Je důležité mu naslouchat, i když ti třeba řekne to, co nechceš slyšet - ,,Ta parta pro tebe není dobrá."
Jak se chránit?
V zásadě pouze tím, že jste dobře informovaní a máte zdravé sebevědomí. Metody sekt jsou totiž velmi účinné a bohužel velmi skryté. Scientologové například nabízejí doučování pro méně zdatné studenty a přitom do nich zároveň dostávají informace o učení jejich zakladatele Rona Hubbarda. Na serveru Google k tomu najdete spoustu dalších informací. Další metodu, jak ulovit nové mladé členy, si můžete prohlédnout na stránkách www.rekninedrogam.cz. Na první pohled jsou to opravdu cool stránky. Kdo by taky nechtěl bojovat proti drogám? A kampaň ,,Řekni ne drogám" nás přivádí ke vzpomínce na seriózní kampaň ,,Nedávat drogám moc". Experti ale narozdíl od veřejnosti vědí, že iniciátoři této výzvy jsou z velké části členy scientologické církve. Jak rafinované jsou jejich převleky, o tom svědčí i to, že brožury této iniciativy byly k dosažení na spoustě veřejných míst a i na školách.
zdroj: Top dívka (prosinec 2007)

Duhy

17. července 2008 v 10:09 | La Rosse |  Kde se skrývají víly
Na konci duhy se skrývá hrnec plný zlata od nějakého skřítka. Pokud jste se někdy pokoušeli postavit se na konec duhy, tak asi víte, že na toto místo se nedostanete fyzicky, ale jedině duchem. Proto je duha často považována za jakýsi most ke světu bohů, k příštímu životu nebo do země víl. Anglosasové věřili, že zemi a svět bohů spojuje Duhový most Bifrost, Chvějící se cesta ohně.

Vchody

17. července 2008 v 9:57 | La Rosse |  Kde se skrývají víly
Vchody
Práh domu je nejisté místo, není ani venku ani uvnitř, je to hranice mezi dvěma místy. Když člověk překročí práh, ocitne se z jednoho stavu v jiném a může být v nebezpečí před duchy, kteří sídli někde mezi, jak to má hodně duchu ve zvyku. Často se považovalo za smůlu šlápnout přímo na práh a lidé si vždy dávali pozor, aby jej překročili. Proto také nevěsty v přelomové etapě jejich života přenáší přes práh jejich manžel. Pod prahy žije mnoho duchů, včetně šotků (kteří bývají zlomyslní, ale pokud s nimi zacházíte dobře, mohou se stát ochránci vašeho domova). Protože nejsou všichni duchové přátelští a vstřícní, rozhazovali Irové k prahu domu petrklíče, aby na práh nešlápli, a v Anglii se z téhož důvody prahy vyráběly z ochranného cesmínového dřeva. V některých částech Británie se na práh solí nebo křídou kreslily ochranné symboly, někdy byly tvořeny mozaikou. Měly obvykle podobu nejrůznějších uzlů a složitých tvarů, protože duchové rádi chodí po přímích cestách a když se snaží sledovat spletité linie, chytí se do pasti.

Durga

14. července 2008 v 9:12 | La Rosse |  Bozi a Bohyně
Durga
Indie
Symboly: deset ozbrojených paží, jízda na tygrovi
Vlastnosti: nepřemožitelná, královna bitev, ničitelka démonů
Durga vystoupila z plamenů, které vyšlehly z úst bohů Brahmy, Višnua a Shivy, aby zničila démona Mahišu, který na sebe vzal podobu buvola, a kterého mohla přemoci pouze žena.
Zrodila se v dospělém těle a oplývala krásou. Všech deset paží je ozbrojeno různými zbraněmi, které jsou symboly božské moci. Protože se uměla zmnožit v jakémkoli počtu dle své vůle, démonů mohlo být sebevíc, nikdy by ji neporazili. Na rozdíl od hinduistických žen, se Durga nepodřizuje vůli nikoho jiného, tedy ani vůli mužů bez ohledu na to, zda jsoubožského nebo lidského původu.
Bojuje v bitvách, ačkoli boj je doménou mužů. Vládne neústupnou a nelítostnou silou, která je v boji proti zlu nezbytná. Ztělesňuje tedy princip guna tamas, který svým ničením udržuje rovnováhu života.

Lakšmí

14. července 2008 v 9:01 | La Rosse |  Bozi a Bohyně
Lakšmí
Indie
Symboly: lotosový květ, dva sloni, zlato, vzácné klenoty
Vlastnosti: požehnání, zdraví, bohatství, plodnost
Lakšmí, bohyně lotosového květu, je ztělesněním věčné plodnosti, rozkvětu, blahobytu a všech věcí, jež jsou potřebné ke světskému úspěchu. Sloni, stříkající na sebe vodu, představují archetyp úrodnosti a plodnosti spojený s vláhou deště; a královskou autoritou.
(to je Lakšmí)

New Design

14. července 2008 v 8:49 | La Rosse
Ahoj lidi:)! Tak tu máme zase nový design. Mě s Mona Lisou se strašně líbí, tak nám napište co vy si o něm myslíte! Taky chceme poděkovat autorce designu: Ililik- www.ililik-graphic.blog.cz. Tak se mějte hezky vaše LA ROSSE A MONA LISA!

Freya

10. července 2008 v 17:45 | La Rosse |  Bozi a Bohyně
Freya
Severní Evropa
Symboly: vůz tažený kočkami, koza, zlatý kanec, sokol, jantarový náhrdelník, plášť z peří
vlastnosti: erotická láska, vášeň, nadšení, arogance, štěstí, svatba, bojující panna, změna formy
Pátek byl v angličtině pojmenován po této bohyni ,,Friday". A konzumace ryb v tentýž den vychází ze symboliky, s níž ryba souvisí, totiž se ženskou sexualitou.
Byla nejkrásnější ze všech bohyň. Když vyjela ve svém voze taženém kočkami na cestu napříč oblohou, její hrdlo zdobil jantarový náhrdelník a přes ramena měla přehozený plášť z ptačích per. I Freya, stejně jako mnoho ostatních bohyň, byla považována za pozemskou Matku, která v zimním období opouští svět lidí. Zdá se, že to byla ona, kdo zasvětil nejvyššího severského boha Odina do tajů kouzel. Kromě toho byla náčelnicí valkýr, krásných pannen, jejichž úkolem bylo navštěvovat po boji bitevní pole a z padlých hrdinů vybírat ty, jež budou žít věčný život ve Valhalle. Báje také říká, že to byla Freya, která oddělila Nový Zéland od Švédska tím, že kolem ostrova vyorala hlubokou brázdy.

Kentaur

7. července 2008 v 18:39 | Mona Lisa |  Nadpřirozené bytosti
Kentaur je to bytost, která je velmi známá z řecké mytologie napůl kůň, napůl člověk. Byli to nezkrotní a divocí tvorové, které se nikdo neodvážil osedlat a byla čest se na ně posadit.Někteří vynikali pod vlivem vína násilnými činy.Pár kentarů jako například Chéiron byli naopak moudří a proto se kentauři stali symbolem mužnosti, statečnosti a síly.Kentauři žijí většinou ve skupinách, živí se kůry stromů, listy a trávou, jako koně . Bojují s luky, či oštěpy. Rodí se jako hříbata.
Mají schopnost předvídat budoucnost z hvězd. Jejich moudrost a vážnou jim dodává respekt. Není radno si s kentaurem zahrávat.
V knížkách Letopisy Narnie jsou Kentauři velice starobylý rod, vyznačující se svou moudrostí a znalostí astronomie a astrologie.
V Harrym Potterovi kentaury známe jako divoké bytosti, které již několikrát Harryho a spol zachránily.
V knižní sérii Artemis Fowl je kentaur Klusák znám svojí technickou genialitou a nevymáchou pusou ( upřímně moje oblíbená postava )
Obrázek “http://images.epilogue.net/users/solstitialis/woodwhispering1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Vynášení smrti a přinášení léta

7. července 2008 v 18:18 | Mona Lisa |  Bílá a černá magie
Tento zvyk je velmi starý a pochází ze 14. století. Církví byl označen za pohanský zvyk , který přetrval až do dnes. Smrt představovala figurínu, které se říkalo Morana, Mořena, Mařena, nebo Smrtholka. Někde byla úplně malá a připomínala loutku, jinde měla velikost lidské postavy. Zhotovovala se podle stejného konstrukčního plánu. Na dřevěnou hůl ve tvaru kříže, většinou obalený slámou nebo hadry. Která se poté navlékla do dívčí košile nebo šatů. Obličej se namaloval a poté se celá Smrt vyzdobila, pentlemi, mašlemi, květinami, věnci. Smrt také mohla mít bíle korále z vajec nebo z ulit šneků. Lidé figurínu vynášeli a recitovali nebo zpívali písně o vynášení smrti a přinášení léta. Většinou smrt házeli do vody, svrhli ze skály a výjimečně zahrabávali. Poté spěšně utíkaly a kdo zůstal pozadu nebo zakopl jistě ho čekala smrt.
Neseme Mořenu
Neseme Mořenu
Na vrchu červenu
Na spodku zelenu
Pěknu, pěknu
Pěkně přistrojenu
Neseme Mořenu
V oleji smaženu
Babu zimnu,
Pryč s ní za dědinu!
Vynášíme Mořenu
Co nemá nikdy dosti,
Co nyní níčí vše živé
Jen z lakotné žravosti.
Smrtko, smrtko
Kam ses poděla ?
Ona se nám utopila,
Aby děti nedávila.
Smrt jsme vám odnesli,
Nové jaro přinesli,
Vítej jaro líbezné, obilíčko zelené.

Mozkové hemisféry

7. července 2008 v 18:11 | Mona Lisa |  Nezařazené
Lidský mozek se dělí na pravou a levou část a stejné to je i hemisférami odděluje je rýha (zvaná fissura longitudinalis cerebri). Dále se ještě rozdělují do tří laloků které jsou pojmenovány podle lebečních kostí, které je překrývají.
K čemu vlastně hemisféry jsou ???
Každý člověk používá jinou svojí hemisféru buď pravou nebo levou. Každá hemisféra má své charakterizující vlastnosti.
Existuje mnoho testů, které vám odhalí jaká hemisféra u vás převládá. Chodí se i na různé semináře , kde se člověk učí jak pracovat s oběmi hemisférami. Jistě to usnadní práci.
Jaká je ta vaše mozková hemisféra ??? Pravá logičtější nebo levá umělecká ???

Drak jako symbol

6. července 2008 v 13:11 | La Rosse |  Draci
Obrázky draka se dnes nacházejí v pohádkách a folkloristice nejrůznějších především asijských národů. V Asii je drak výrazně podobný hadu, má tři až čtyři drápy (Japonsko, Čína) a nemá křídla. Na blízkém východě má krátké nohy. V Evropě je jeho podoba rozmanitá: U Skandinávců a Keltů jsou častí např. dvounozí draci. Mnohým jsou společné špičaté uši. Už ve starém Egyptě se drak - podobně jako u Keltů - objevuje zapletený do sítě plné uzlů. Zde stejně jako tam mají draci tlamy podobné zobákům. Většinou je to had proměněný v nestvůru. Nejstarší keltské obrazy draků se nacházejí na opascích a pochvách mečů ze 4.stol.př.n.l., často jsou tito draci vyobrazeni v párech.
Draci jsou strážci pokladů. V Číně drak přináší déšť, je to bůh sídlící ve vodách a můžský princip. Drak chrlící oheň, který se možná vyvinul z rohatého hada plivajícího jed či oheň, má u Keltů roli strážce ještě silnějšího než had. Jak vyplývá z pohádek, drakům se přinášely oběti. Keltský drak je stejně jako egyptský tradičně spojen s válečným jednáním. Symbolizuje válečnou moc a stává se dokonce hrdinou.
Ve Walesu je červený drak od roku 1901 národním symbolem a na bílo-zeleném podkladu je od roku 1935 oficiálně vyobrazen ne velšské národní vlajce. Tato vlajka s drakem nechybí na žádné slavnostní příležitosti a je nejoblíbenějším suvenýrem turistů.
vlajka Walesu
královský znak Walesu
Drak nebo jeho části se s oblibou používají jako poznávací znamení: Jazyková společnost, Cymdeithas yr Iaith, si například zvolila jeho jazyk.