Říjen 2009

Zázvorový čaj

31. října 2009 v 8:44 | La Rosse |  Nápoje a jídla
Zázvorový čaj

Do sítka na jemno nastrouhej tak jeden centimetr velký kus kořene zázvoru (1cm na půl litru vody, 2 cm na 1 litr atd.). Sítko s nastrouhaným zázvorem dej do hrnku o objemu půl litru a přelij horkou vodou (cca 70°C). Přibližně 5 minut nech zázvor louhovat, pak přidej med nebo cukr podle chuti a šťávu z citronu.

Čaj se pije ještě horký.

V zimě dokáže hodně zahřát, navíc posiluje imunitu a má velmi zajímavou chuť.

Nápady, tipy a recepty

31. října 2009 v 8:10 | La Rosse |  Nápady, tipy a recepty
Vítej v naší rubrice Nápady, tipy a triky. Zde si vyber co tě zajímá.
Najdeš tu zajímavé recepty na zeleninová a ovocná jídla, dobré čaje a spoustu různých zajímavostí pro volný čas.


Nápoje, čaje a jídla


Různé nápady a tipyKouzelné stromy

30. října 2009 v 8:23 | La Rosse |  Bylinky a rostliny
Olše lepkavá (Ainus glutinosa)
Olše rostou poblíž vody a říká se, že jsou pod ochranou vodních víl. Tento strom mívá trojí zbarvení: červené na kůře, zelené na květech a hnědé na větvích. Tyto barvy pak představují oheň, vodu a zemi. Zelená barva bývá rovněž spojována s šaty víl.


Jabloň (Malus sp.)
V evropské mytologii se často objevují legendární ostrovy víl plné jabloní, vždy leží na západě, v místě zmírajícího slunce, odkud slunce pokračuje do podzemního světa, neboli Země mládí, skrze sféru mrtvých, která je přípravou k jeho znovuzrození za úsvitu. Všechny ráje, které si lidé představovali za neolitu a v době bronzové, byly sady; ,,ráj" znamená ,,sad". Každý člověk sní kouzelné jablko, zaručuje mu to věčné mládí, nesmrtelnost nebo znovuzrození. Avšak získat takové jablko znamená podstoupit velké nebezpečí. Strom je vždy střežen, obvykle hadem nebo drakem. Jakmile člověk jednou jablko sní, může se stát, že už nikdy nebude jako dřív.
Dále se tradovala pověst, že jablko, které podala mladá dívka nějakému muži, bylo dívkou začarované, aby se do ní muž zamiloval. Proto se mladíkům radilo, aby si od dívek jablka nebrali.


Jasan
Dub, jasan a hloh jsou zřejmě nejdůležitější kouzelné stromy a právě zde můžete nejčastěji potkat víly. Bývá spojován se Soudnými sestrami neboli Sudičkami, a na tomto stromě také visel devět dní a devět nocí Odin na své cestě do Světa duchů. Tyto stromy jsou také pověstné tím, že jsou oblíbenými stromy čarodějnic při výrobě kouzelných hůlek.


Bříza bělokorá (Betula alba)
V některých částech Anglie lidé na břízu věšeli červené a bílé proužky látky a strom pak opřeli o stájové dveře na Beltane (První máj), aby koně ochránili před ,,jízdou čarodějnic" - tedy, aby je víly neodvedly a nejezdily na nich. V Rusku si lidé mysleli, že ve skupince stromů, obzvláště ve vrcholcích bříz, je vždy přítomen lesní duch Leši. V Somersetu v Anglii se v březovém mlází objevuje víla zvaná ,,Ta s bílou rukou", která je bledá a vyhublá jako tyto stromy a číhá na mladé muže.


Ostružiník křovitý (Rubus fructicosus)
V keltských zemích existuje tabu ohledně pojídání ostružin. V Bretani a Cornwallu se pro to udává důvod, že ostružiny náleží vílímu národu. Ostružinové víno a džem jsou pro vílí lid vhodnou obětinou. Můžete jim je nechat poblíž míst, kde se vyskytují.


Trnka (Prunus spinosa)
V Irsku lidé slaví 11.listopad jako den trnkových skřítků, Lunatishee. Tyto bytosti ze světa víl stráží posvátnou trnku před všemi lidmi, kteří by tolik riskovali, že by znesvětili posvátný strom tím, že by v tuto dobu řezali jeho dřevo.


Bez černý (Sambucus nigra)
V Dánsku lidé věřili, že bez je pod ochranou Huldy, Staré matky, a v Anglii pod ochranou Staré matky nebo Staré královny. Ta žila v jeho kořenech a byla matkou elfů. Když někdo chtěl uříznout větev nebo strom pokácet, musel ji nejprve požádat o svolení; jinak by mu to přineslo strašlivé neštěstí.


Jilm (Ulmus)
Jilmu (v angl. elm) se v Anglii také říká ,,elven", protože je považován za příbytek elfů.


Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)
Hloh je strom, který bývá s vílami spojován velmi často; v jeho stínu se víly setkávají. Říká se, že když roste dub, jasan a hloh, blízko u sebe, budou se zde víly rády setkávat, a že osamoceně rostoucí hlohy na kopcích nebo blízko studen jsou ukazatelé světa na druhé straně. Člověk, který spí pod hlohem, obzvláště na Prvního máje, se vystavuje nebezpečí, že jej víly odnesou. Víly berou hlohy často pod svou ochranu a kvetoucí strom by se nikdy neměl ořezávat, protože to víly rozzlobí, a vždy byste měli strom zastřihávat od východu na západ.


Líska (Corylus)
Líska má s vílami hodně společného. V jednom receptu k přivolání víl z 15. století se vyskytuje pokyn zapálit pod kouzelným kopcem lískovou hůlku. V Irsku se tento strom nazýval bile ratha, což znamená něco jako ,,strom tvrze" - tedy pevnost víl. Vařící džem se míchal lískovou nebo jeřábovou hůlkou, aby jej víly neukradly. Líska je také strom, ze kterého se nejčastěji dělají vidlicovitě rozštěpené virgule. V Británii se takové virgule používaly při hledání vody a ukrytých pokladů, ale také třeba usvědčených vrahů. Virgule bývala také spojována s elfy a skřítky, kteří měli v držení veškeré poklady Země. Tradičně se lískové větvičky řezaly na svatojánský večer, jeden z významných svátků víl. Víly anglického lískového mlází, které měly jména jako Podmáslová Peg a Divoký Dick, prý uvalovaly bolestivé nadýmání a křeče na ty, kteří trhali nezralé ořechy, ale snad ještě více než krádež je rozzlobila škoda, kterou stromu utpěly.


Dub letní (Quercus robur)
Víly rády tančí kolem starých dubů. Lesní ženy (germánské lesní víly) často navštěvují prastaré posvátné háje a dubové lesíky. Určité kmeny kdysi uctívaly lesní ženu mezi Vánocemi a svátkem Tří králů. Její šaty byly schovány ve starém dubu.
I elfové žijí v dubech a vstupují a vycházejí z nich dutými kmeny.
V Anglii žijí nepřátelská stvoření podobná trpaslíkům zvaná Dubáci v mladých stromcích, které vyrůstají na místě pokácených dubů. Pokud tam jsou i zvonky, je to jisté znamení jejich přitomnosti. Dubáci někdy kolemjdoucím smrtelníkům nabízejí jídlo, ale nakonec se ukáže, že jsou to jedovaté houby, kterým magie propůjčila podobu běžného lidského jídla.


Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)
Jeřáb obecný se v angličtině nazývá rowan, což pochází ze staroskandinávského runa - ,,kouzlo". Někdy mu venkované říkají také ,,čarodějný strom" nebo ,,čarostrom". Bývá spojován s ochranou, obzvláště před čarodějnictvím, vílami a blesky. Když vám roste na zahradě a ještě navíc tam začal růst sám od sebe, znamená to, že je toto místo pod ochranou víl.

Anna Franklin - Jak se setkat s vílami


Rostliny víl

29. října 2009 v 9:44 | La Rosse |  Bylinky a rostliny
Rostliny, které pomáhají při komunikaci s vílami a k přilákání je k sobě.

Zvonek
Lesy, kde roste zvonek, jsou místem kouzel a čar víl. Čarodějky často pěstují zvonky, aby přilákaly víly a kdysi byla pouhá přítomnost zvonku na zahradě jasným důkazem k obvinění z čarodějnictví při čarodějnických procesech. V Somersetu na jihu Anglie lidé věří, že byste v lese nikdy neměli trhat zvonky, protože byste rozzlobili víly.


Prvosenka jarní (Primula veris)
Tyto půvabné jarní květiny víly ochraňují a pečují o ně. Říká se jim také petrklíče nebo nebeklíče a slovo klíč tu znamená, že dokáží odemykat dveře do vílích kopců na západě Anglie, kde lze najít poklady víl.


Špička obecná (Marasmius oreades)
Tyto houby, které rostou v trávě a na loukách a nechávají po sobě kruhovité pásy holé země, jsou oblíbeným tanečním místem víl.


Muchomůrka červená (Amanita muscaria)
Tato červená houba s bílými tečkami je těsně spjata s vílami. Způsobuje halucinace a používaly ji čarodějky i šamani, aby si vyvolali vize a mohli navštívit svět duchů. Staří Keltové měli mimojiné tabu, které zakazovalo jíst červeně zbarvené potraviny, protože věřili, že ty náleží duchům nebo duším mrtvých. Ale pozor! muchomůrka červená je prudce jedovatá!


Jetel (Trifolium sp.)
Jetel, obzvláště čtyřlistý, pomůže tomu, kdo jej najde, zahlédnout víly a duchy, léčit nemoci a získat bohatství. Zároveň také dokáže zrušit jakékoli nepříznivé kouzlo víl.


Náprstník červený (Digitalis purpurea)
Tato rostlina má mnoho lidových názvů, mezi jinými i takové, které ji spojují s vílami, např. ,,skřítkovy rukavičky". Pokud budete tuto rostlinu pěstovat na zahradě, přiláká to k vám víly.


Vřes obecný (Calluna vulgaris)
Víly se prý živí stonky vřesu. Jde také o přísadu, která se objevuje v mnoha receptech, jež umožňují vidět víly, už od roku 1600.


Prvosenka obecná (Primula vulgaris)
V keltské lidové tradici je prvosenka květinou víl. Může z neviditelného udělat viditelné, a když sníte prvosenku, určitě uvidíte víly. Když se dotknete vílí skály správným počtem prvosenek svázaných do kytičky (pravděpodobně 13), otevře se vám svět víl a dary víl, ale při špatném počtu se otevře brána ke zkáze. V Somersetu se 13 prvosenek kladlo pod kolébku dítěte, protože květiny měly dítě ochránit, aby je víly neodnesly. V Buckinghamshiru se kulaté kytice z prvosenek na Prvního máje věšely po domě a na dveře chléva, aby byla zvířata chráněna před vílami.


Rákos obecný (Phragmites communis)
Ve skotské keltštině se rákos nazývá ,,přeslice vílí ženy" (cuigeal nam ban sith). Galské slovo ,,gaothaiche" se také vztahuje k rákosu a znamená ,,dutý". Poukazuje tak na náustník dud. Dudy se původně vyráběly z rákosu a v keltské legendě dudy vynalezly právě víly. Díky silným kořenům rákosu Keltové ztotožňovali tuto rostlinu s podvodní dryádou.


Mochna husí (Potentilla anserine)
Tato rostlina bývá na jaře vyorána pluhem. Jedním z jejích starých anglosaských názvů je ,,sedmý chléb". Říká se, že ji rády jedí víly a pravděpodobně je jim připisována, protože roste pod zemí.


Muchomůrky
Houby obecně, se svými nezemskými tvary a rychlým růstem, se s vílami často spojují, o čemž svědčí některá jejich anglosaská jména, např. ,,elfí čepička" nebo ,,sedlo dryády".


Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
O půlnoci o letním slunovratu tančí Král víl se svými stoupenci na záhonech mateřídoušky. Jedno kouzlo radí, že chcete-li zahlédnout víly, musíte si udělat odvar z květů mateřídoušky, kterou nasbíráte poblíž kopce víl, a z trávy z trůnu víl. Podobně jako ostatní květiny zasvěcené vílám, ani mateřídoušku byste si neměli brát domů, protože přináší smůlu.


Levandule
Levandule zklidňuje tělo a mysl a pomáhá také dosáhnout klidného stavu, který potřebujete, abyste mohli vidět víly.


Fialka
Fialky jsou spojovány s šerem, které nastává při soumraku, což je magická ,,doba mezi dobami", kdy je svět víl blíže a snáze do něj proniknete. Fialkové víno nebo čaj pijte za soumraku, tím si usnadníte vstup do jiných sfér. Fialkové víno můžete také použít jako rituální nápoj v předvečer letního nebo zimního slunovratu, přičemž budete pozorovat východ či západ slunce.

zdroj: Anna Franklin - Jak se setkat s vílami

Persefona

28. října 2009 v 9:07 | La Rosse |  Bozi a Bohyně
Persefona

Řecko, v Římě zvaná Proserpina

Symboly: Granátové jablko, jarní květy, klíč k podsvětí, dcera, jaro, obnovení, královna podsvětí

Byla dcerou Dia a Démétér. Když trhala na louce květiny, byla unesena bohem Hádem do podsvětí. Když Démétér zjistila, že proti tomu Zeus nezasáhl, vzala Zemi plodnost, zničila veškerou úrodu a uzavřela se do svého žalu. Nastala věčná zima. Proto se Zeus obměkčil a pověřil Herma, aby věc s Hádem vyřídil. Bylo domluveno, že se Persefona může vrátit na Zemi, bude-li poté ochotna opět sestoupit do podsvětí, kde stráví tolik měsíců, kolik jadérek z granátového jablka v podsvětí pojedla.
Tak se každý rok vrací Persefona na Zemi, a v tuto dobu nastává jaro. Když odchází, její matka začíná znovu truchlit, a proto zavládne zima. Mezi její symboly patří narcis, který vykvétá s příchodem jara, a granátové jablko, které je symbolem ženské sexuality. V souvislosti s Persefonou i Démétér bývá také spojován symbol kohouta jako archetyp vzkříšení, protože kohout za úsvitu vítá nový den s prvními paprsky slunce.

Persefona
Persefona a Démétér

Jean Giono - Muž, který sázel stromy

28. října 2009 v 8:21 | La Rosse |  Super knihy
Tato nádherná malá knížka obsahuje docela krátký příběh, odehrávající se začátkem 20. století až do konce 2. světové války. Vypráví o tom, jak samota může být i krásná a inspirující, o tom co člověk dokáže.
Měla jsem ji přečtenou asi za půl hodiny, ale dokonale mě pohltila. Dále jsou v knížce překrásné ilustrace, které celou atmosféru dokonale doplňují.
Pokud vás zaujala, určitě si ji přečtěte.

Den vs. Noc

27. října 2009 v 15:50 | La Rosse |  Nezařazené
Zajímalo by mne, která je vaše oblíbená doba? Kdy se cítíte nejlépe a proč?

Já osobně mám nejraději hodně brzo ráno, kdy ještě nad vším visí mlha a šero. To pravé tajemno...

A co vy...?

Poradny...aktualně

27. října 2009 v 15:45 | La Rosse
Ahoj všichni naši věrní:)
Vaše oblíbená rubrika Poradna o všem se stala malinko nepřehlednou, tak jsem ji (na radu jedné dobré duše:) upravila.
Teď si vyberete co přesněji vás trápí, nebo kde byste třeba uměli i poradit. Pokud si, ale nejste jistí kam váš dotaz přesně patří, napište do původního článku: Poradna o všem.
Tak snad jste mě pochopili:).

Jinak chci poděkovat všem kdo do této rubriky přispívají. Těm co se ptají děkuju za důvěru v naše rady:) a těm co odpovídají a radí, díky za pomoc, bez vás by tahle rubrika rozhodně nefungovala takhle skvěle!

Krásný podzim, vaše La Rosse!

Poradna o zdraví

27. října 2009 v 15:40 | La Rosse |  PORADNA O VŠEM

Potřebuješ poradit jaký kámen by ti třeba pomohl, nebo jaké kouzlo, když tě trápí zdraví? Napiš...


Poradna o vztazích

27. října 2009 v 15:37 | La Rosse |  PORADNA O VŠEM

Pište když nevíte jak si s někým ,,poradit", někdo tě štve nebo naopak:). Někdo ti tu rád poradí.


Poradna o magii

27. října 2009 v 15:34 | La Rosse |  PORADNA O VŠEM

Sem můžete psát, pokud vás zajímá něco konkrétního z magie a kouzlení. Nebo pokud máte nějaký problém a chcete poradit. Poradíme vám buď my s Mona Lisou, nebo někdo kdo bude znát odpověď :).


Héra

13. října 2009 v 18:39 | La Rosse |  Bozi a Bohyně
Héra

Řecko, v Římě zvaná Juno

Symboly: Paví pera, kukačka, lastura

Vlastnosti: Manželka, jejíž vědomí vlastní hodnoty je závislé na společenském postavení a úspěchu manžela.

Héra byla Diovou manželkou. Je strážkyní manželského slibu a rodiny a symbolizuje ,,duši ženy". Je nazývána Matkou všech lidí, Božským světlem, Rádkyní a Tou, která kárá.
Zraněná kukačka, která je jedním z jejích symbolů, je podoba, kterou na sebe vzal Zeus, aby ji svedl. Symbol pavích per s pavími oky naznačuje, že používala všemožných způsobů, jak být Diovi neustále v patách, aby ,,viděla", co činí. Její chrámy byly vybaveny bleskosvody, aby zneškodnily Diovy blesky, které po ní čas od času vrhal.
Jejich manželství bylo bouřlivé, protože Zeus jí byl bez ustání nevěrný a Héra byla žárlivá a pomstychtivá. Jde o symbolický střet matriarchátu a patriarchátu.

Jen tak...pro radost:)

13. října 2009 v 18:24 | La Rosse
Tak vidím, že vás s Mona Lisou už nějakou dobu zanedbáváme...Je toho teď moc a tak sem dávám pár obrázku, které vás snad potěší:). Přeji krásný a magický podzim, vaše La Rosse.