Rostliny víl

29. října 2009 v 9:44 | La Rosse |  Bylinky a rostliny
Rostliny, které pomáhají při komunikaci s vílami a k přilákání je k sobě.

Zvonek
Lesy, kde roste zvonek, jsou místem kouzel a čar víl. Čarodějky často pěstují zvonky, aby přilákaly víly a kdysi byla pouhá přítomnost zvonku na zahradě jasným důkazem k obvinění z čarodějnictví při čarodějnických procesech. V Somersetu na jihu Anglie lidé věří, že byste v lese nikdy neměli trhat zvonky, protože byste rozzlobili víly.


Prvosenka jarní (Primula veris)
Tyto půvabné jarní květiny víly ochraňují a pečují o ně. Říká se jim také petrklíče nebo nebeklíče a slovo klíč tu znamená, že dokáží odemykat dveře do vílích kopců na západě Anglie, kde lze najít poklady víl.


Špička obecná (Marasmius oreades)
Tyto houby, které rostou v trávě a na loukách a nechávají po sobě kruhovité pásy holé země, jsou oblíbeným tanečním místem víl.


Muchomůrka červená (Amanita muscaria)
Tato červená houba s bílými tečkami je těsně spjata s vílami. Způsobuje halucinace a používaly ji čarodějky i šamani, aby si vyvolali vize a mohli navštívit svět duchů. Staří Keltové měli mimojiné tabu, které zakazovalo jíst červeně zbarvené potraviny, protože věřili, že ty náleží duchům nebo duším mrtvých. Ale pozor! muchomůrka červená je prudce jedovatá!


Jetel (Trifolium sp.)
Jetel, obzvláště čtyřlistý, pomůže tomu, kdo jej najde, zahlédnout víly a duchy, léčit nemoci a získat bohatství. Zároveň také dokáže zrušit jakékoli nepříznivé kouzlo víl.


Náprstník červený (Digitalis purpurea)
Tato rostlina má mnoho lidových názvů, mezi jinými i takové, které ji spojují s vílami, např. ,,skřítkovy rukavičky". Pokud budete tuto rostlinu pěstovat na zahradě, přiláká to k vám víly.


Vřes obecný (Calluna vulgaris)
Víly se prý živí stonky vřesu. Jde také o přísadu, která se objevuje v mnoha receptech, jež umožňují vidět víly, už od roku 1600.


Prvosenka obecná (Primula vulgaris)
V keltské lidové tradici je prvosenka květinou víl. Může z neviditelného udělat viditelné, a když sníte prvosenku, určitě uvidíte víly. Když se dotknete vílí skály správným počtem prvosenek svázaných do kytičky (pravděpodobně 13), otevře se vám svět víl a dary víl, ale při špatném počtu se otevře brána ke zkáze. V Somersetu se 13 prvosenek kladlo pod kolébku dítěte, protože květiny měly dítě ochránit, aby je víly neodnesly. V Buckinghamshiru se kulaté kytice z prvosenek na Prvního máje věšely po domě a na dveře chléva, aby byla zvířata chráněna před vílami.


Rákos obecný (Phragmites communis)
Ve skotské keltštině se rákos nazývá ,,přeslice vílí ženy" (cuigeal nam ban sith). Galské slovo ,,gaothaiche" se také vztahuje k rákosu a znamená ,,dutý". Poukazuje tak na náustník dud. Dudy se původně vyráběly z rákosu a v keltské legendě dudy vynalezly právě víly. Díky silným kořenům rákosu Keltové ztotožňovali tuto rostlinu s podvodní dryádou.


Mochna husí (Potentilla anserine)
Tato rostlina bývá na jaře vyorána pluhem. Jedním z jejích starých anglosaských názvů je ,,sedmý chléb". Říká se, že ji rády jedí víly a pravděpodobně je jim připisována, protože roste pod zemí.


Muchomůrky
Houby obecně, se svými nezemskými tvary a rychlým růstem, se s vílami často spojují, o čemž svědčí některá jejich anglosaská jména, např. ,,elfí čepička" nebo ,,sedlo dryády".


Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
O půlnoci o letním slunovratu tančí Král víl se svými stoupenci na záhonech mateřídoušky. Jedno kouzlo radí, že chcete-li zahlédnout víly, musíte si udělat odvar z květů mateřídoušky, kterou nasbíráte poblíž kopce víl, a z trávy z trůnu víl. Podobně jako ostatní květiny zasvěcené vílám, ani mateřídoušku byste si neměli brát domů, protože přináší smůlu.


Levandule
Levandule zklidňuje tělo a mysl a pomáhá také dosáhnout klidného stavu, který potřebujete, abyste mohli vidět víly.


Fialka
Fialky jsou spojovány s šerem, které nastává při soumraku, což je magická ,,doba mezi dobami", kdy je svět víl blíže a snáze do něj proniknete. Fialkové víno nebo čaj pijte za soumraku, tím si usnadníte vstup do jiných sfér. Fialkové víno můžete také použít jako rituální nápoj v předvečer letního nebo zimního slunovratu, přičemž budete pozorovat východ či západ slunce.

zdroj: Anna Franklin - Jak se setkat s vílami
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KuKuRICA KuKuRICA | 9. února 2010 v 16:14 | Reagovat

ešte kaktus - víly si na ňom radi robia orgazmus

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama