Srpen 2010

Čtení ...

8. srpna 2010 v 11:55 | Mona Lisa |  Super knihy
Celkem bylo hodně reakcí a ohlasů na článek Moje oblíbené knihy tak sem dát znovu pár titulů, kterémi si zpříjemňuji léto :) Myslím to lehce ironicky, protože čtu samou povinnou četbu, ale naštěstí jsem zdatný čtenář a nečtu jenom to :) těším se na vaše komentáře !

Momentálně se nemohu prokousat Filosofskou historii od Aloise Jiráska, když jsem ji poprvé uviděla, tak jsem se vduchu zaradovala, že to je tenounká knížečka, která mi maximálně zabere 2 dny. Mořím se jí už přes týden. Nevím jestli to je mým vztahem k českým autorům nebo Jiráskem. Pamatuji si, že jsem ani nedočetla Pověsti :D a to je pro někoho jako já celkem pokoření. Příběh se odehrávám v městečku, kde je i filosofická fakulta a hlavními postavami jsou 4 mladí studenti filosofie, většinou vlastenci méně či více oddaní vlasti. Chtějí uspořádat Majáles, který jim byl radou zakázan, ale přesto se uspořádá. A dál jsem se nedostala ...

aj
( Státní nakladatelství dětské knihy ??? !!! ??? :D )

Tědka trochu z jiné oblasti ... Pučila jsem si od Jamese Twininga Černé slunce je to volné pokračování na dílo Dvojitý orel. Hlavními postavami je duo bývalých zločinců v oblasti uměleckých děl. Děj se točí okolo znovuobjevení Jantarové komnaty. Je to velice dobře napsané a je to takové oddychovka, která vás zasype historickými fakty, ale i velmi dobrou fikcí.

Symbol elitního nacistického řádu. Tom Kirk, bývalý agent CIA s kolegou Archiem Connollym místo loupení uměleckých děl se věnují vyhledávání těch ukradených. Jejich dovedností se rozhodne využít i šéf zločinecké organizace, Harry Renwick. Shodou náhod se dozvědí o existenci elitního nacistického řádu, jehož symbolem bylo černé slunce, a s nímž se pojil Zlatý vlak, odvážející na konci války z Maďarska umělecká díla. Na místo určení ve Švýcarsku ale nikdy nedorazil, našly ho americké jednotky, ale dva vagóny chyběly. Renwick byl přesvědčený, že v nich byla ukrytá Jantarová komnata.

čs
Poté je tu klasika ... Pýcha a předsudek od Jane Austenové od mojí jedné z nejoblíbenějších autorek :) četla jsem od ní skoro vše a nedávno se mi dostala do ruky knížka s jejími ranými prozami. Pýchu a předsudek jsem četla již několikrát a velmi ráda se k ní vracím a to hlavně když jsem nemocná. Postupně jak stárnu v této knížce neustále nacházím nové a nové poznatky. Sice jsem nejprve viděla film a až poté jsem se pustila do čtení. Ano, byla jsem připravena a tajemství hlavní zápletky, ale za to jsem si mohla vychutnávat rozdíly mezi filmem a knižkou. Film byl velice dobře zpracovaný a má své kouzlo, ale knížka vždy bývá lepší :)

pýcha
předsudek
Film byl nominován na 4 oskary ( pro mě vždy značka dobré filmu, který stojí za to vidět )


Dále Dáma s kaméliemi, Oliver Twist, Hostitel a dále jsem okouzlena Oskarem Wilde ...

Slunce

8. srpna 2010 v 11:20 | Mona Lisa |  Symboly, amulety a talismany
Déšť Déšť Déšť ...

Konečně dneska je trochu slunečno a člověk má hned lepší náladu :)

Slunce
 jako nebeské těleso, které svou září předstihuje všechna ostatní, se Slunce nutně muselo stát symbolem královské moci a síly. Ve strarověkém Egyptě uctívání Slunce bylo natolik důležité, že i samotní faraoni se ztotožňovali se slunečním majestátem a věřili, že jsou stvořeni ze slunečních paprsků.

g
Symbolické vazby mezi královskou mocí a Sluncem se přenášely na zlato, a to jak na kov, tak i na zlatou barvu. Vládci incké říše v Peru byli při svém nástupu na trůn posypáváni pryskyřicí se zlatým prachem, z čehož vznikly amazonské legendy o El Doradu ( pozlacený ). Po smrti byli nabalzamováni jako děti Slunce a posazeni v chrámech na zlaté trůny.

el dorado
Slunce je smybol suverenity a majestátnosti, toho si občas vypujčili někteří panovníci jako např.
Jindřich VIII., který se také pyšnil 6 manželkami. Jindřich měl velice rád divadelní hry a jeho oblíbená byla, kde hrál Slunce a všichni jeho poddaní se okolo něj otáčejí. O století později si symbol Slunce osvojil Ludvík XIV. - král Slunce.

Čistě jako symbol božství se také Slunce velmi často objevuje jako základní zástupce nejvyšší bytosti. V křesťaské, islámské a hinduistické tradici je to Boží oko, ztělesnění vševědoucnosti nejvyšších bytostí a jejich sílu vyzařující lásku a štěstí. Dante tvrdil, že žádná jiná viditelná věc není vhodnějším symbolem Boha jako takového.

ki
mj
slun
M.L

Zdravím ...

8. srpna 2010 v 10:44 | Mona Lisa
Po delší době se znovu zavítala na svůj staronový blog a konečně jsem se rozhoupala něco napsat :) Chtěla jsem moc poděkovat všem, kteří www.tajemnebytosti.blog.cz zůstali věrní a pořád náš web navštěvují :) dodává to sílu jít dál a znovu začít něco psát :)

sun
Ještě jsem se chtěla zeptat jestli nemáte typy na nějaké stránky s tématickýmui obrázky, fotkami :( bohužel jsem ztratila všechny svoje data a nemám nic :(  a články by byly takové smutné bez ničeho :(

S láskou a vděkem M.L